Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

ДПТНЗ "Путивльський професійний ліцей"

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » наші надбання » Сценарії

перший урок 2012 року


  

Тема заняття: «Життя людини - найвища цінність»

Девіз: «Життя й здоров'я - найдорожче ,

                                                                  що є в людини, тому підхід до них по­винен бути самим серйозним і рішуче вивченим...»

(Г. П. Малахов).

 

Мета заняття: підвищити мотивацію в учнів до усвідомленого й дбайливого с ставлення до свого здоров'я як життєво необхідної найвищої цінності лю­дини.

 

Завдання:

1 .Розкрити умови створення для школярів основних мотиваційних установок на здоровий спосіб життя.

2.Формувати навички відмови від первинного вживання психоактивних ре­човин, відповідальної поведінки підлітків, яка захищає від ШСШ, ВІЛ/СНІДу.

3.Ознайомити учнів з можливостями різних освітніх і медичних служб й ор­ганізацій.

 

Оснащення: Висловлення й цитати видатних людей по даній тематиці:

«...Здоров'я повинне посідати перше місце в ієрархії потреб людей...» (І.І. Брехман);

«Здоров'я - не все, але все без здоров'я ніщо» (Сократ);

 «Здоров'я - це стан рівноваги між вимогами навколишнього середовища й силами організму...» (А. А. Остроумов);

«Хіба здоров'я це не чудо?...» (А. П. Чехов);

«Здоров'я - це безцінний дарунок природи, воно дається, на жаль, не навічно, його необхідно берегти...» (І. П. Павлов)

 «Здоров'я - це стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад..." (із Преамбули Уставу ВОЗ); «...доскональне знання всього того, що може пізнати людина... дає са­ме життя, що служить збереженню здоров'я...» (Декарт).

 

Агітаційні плака­ти, буклети й листівки по пропаганді здорового способу життя; виставка лі­тератури по даній темі.

1. Інформаційне повідомлення (актуалізація проблеми). (5 хв.)

 

Сучасна наука дає таке визначення поняттю "здоров'я" - це природний динамічний стан організму, що характеризується гармонією з навколишнім середовищем у духовному, фізичному, а також соціальному плані й ефектив­но протидіє захворюванням. Здоров'я містить у собі соціальні, психічні, мо­ральні, емоційні й фізичні параметри.

Духовний аспект здоров'я передбачає розуміння цілісності особистості, визначає сенс життя людини, її гармонійність як індивіда в спілкуванні з ото­чуючими його людьми. Невід'ємною частиною духовного здоров'я людини є сумлінність, порядність і терпимість, його здатність співпереживати й спів­чувати своїм рідним, близьким, друзям і товаришам.

Фізичний аспект здоров'я включає оптимальне функціонування всіх си­стем й органів організму. При цьому враховується здатність людини володіти своїм тілом, його фізична витривалість і високий рівень працездатності.

Соціальний фактор здоров'я дозволяє сприймати кожну людину індиві­дуальною особистістю, а також його роль в житті суспільства. Адже кожна людина прагне прожити довге плідне життя, а суспільство, зі своєї сторони, зацікавлено в здорових громадянах, тому що тільки вони зможуть принести максимальну користь для його розвитку.

Психологічний аспект здоров'я визначається збалансованістю психіч­них процесів й їх проявів, тобто здатністю кожної людини керувати,собою за умови високих життєвих навантажень на основі взаєморозуміння й емо­ційного комфорту в суспільстві, а також відчуття особистого внутрішнього комфорту.

На стан здоров'я впливає (умовно приймаючи нормальне здоров'я за 100%):

·        стан навколишнього середовища, тобто природні умови (20%);

·        генетичний фактор (20%);

·        система охорони здоров'я (10%);

·        спосіб життя людини (50%).

Проблема здоров'я людини існувала завжди, в усі історичні соціально-економічні формації. Вона виникла з появою людини й видозмінюється за­лежно від розвитку культури людського суспільства. Зовсім очевидно, що важливі для здоров'я фактори ризику створюються самою людиною: ядерна енергетика, радіація, токсичні речовини, тютюн, алкоголь, шкідлива їжа, не­розбірливість у сексуальному житті й т.д.

В Україні відзначається щорічне погіршення фізичного й психічного здоров'я підлітків. Загальна захворюваність підлітків у віці 15-17 років за останні десять років збільшилося в 1,7 рази. Різко збільшилося число різних захворювань в учнів: захворювання, пов'язані з розладом психіки й поведін­ки дітей і підлітків за останні п'ять років збільшилися на 7,3%, причому за­хворюваність у юнаків значно перевищує захворюваність у дівчат. Особливу стурбованість викликає те, що ці захворювання в більшості випадків пов'яза­ні із вживанням підлітками алкогольних напоїв, наркотичних і психотропних речовин, що викликають хімічну залежність. В Україні близько 3% дівчат і 17% юнаків у віці 15-17 років курять. За останні десять років різко збільши­лося число інфекційних захворювань, у тому числі тих, які передаються ста­тевим шляхом, а проблема поширення ВІЛ-інфекції викликає крайню стур­бованість в усьому світі.

З огляду на всі умови й фактори, кожній людині необхідно вести здо­ровий спосіб життя, тобто діяльність, націлену на формування, збереження й зміцнення здоров'я як необхідної умови для прогресивного розвитку суспіль­ства.

 

2. Вправа «Здоров'я й вибір способу життя людиною».   (20 хв.)

 

Завдання 1. Всі учасники об'єднуються у три-чотири групи. Кожній групі на виданому листку формату А4 за допомогою маркерів або фломастерів пропонується дати визначення поняття "ЗДОРОВ'Я". Робота в групах 2 хв. Після виконання завдання кожна група презентує свої напрацювання й вивішують їх на дошці.

* примітка: замість поняття «здоров'я» можна запропонувати поняття «здоровий спосіб життя»

Завдання 2. Людина в житті може йти двома шляхами: перший веде її до здоров'я, а другий від здоров'я. Всім групам на виданому папері формату A3 за допомогою маркерів або фломастерів пропонується спроектувати свій шлях у житті. Робота в групах 7 хв.

Після виконання завдання кожна група презентує свої напрацювання й ви­вішують їх на дошці.

Висновок: Ми з вами спроектували життєві шляхи, а якими з них іти, кож­ний повинен обрати сам.

Обговорення:

Що залежить від стану нашого здоров'я?

А від чого чи від кого залежить наше здоров'я?

 

 3. Вправа «Острови мрій і фантазій».    (5 хв.)

На дошці вивішуються заздалегідь виготовлені острови мрій і фантазій («Слава», «Багатство», «Любов», «Дружба», «Здоров'я», «Кар'єра», «Щастя» і т.д.). Всім учасникам видаються листочки зі стороною, що клеїться. На лис­точку учасник пише маркером або фломастером своє ім'я й "відправляється" на один із запропонованих островів (приклеює листик на одному з островів). Після цього бажаючих учасників просять прокоментувати, чому вони вибра­ли той або інший острів, а також свої дії й вчинки, які допомагають їм у здій­сненні своєї мрії.

Можливо, що один або кілька островів залишаться порожніми. Рекоме­ндується, щоб бажаючі-учасники прокоментували й цю ситуацію.

Обговорення:

-        Від чого чи від кого залежить той вибір, який ми робимо у своєму
житті?

- Що може допомогти, а що завадити здійсненню мрій?

 

*        примітка: підводимо підлітків до усвідомлення, що здоров'я найвища цін­ність людини.

 

4.      Вправа    «Моє майбутнє». (10 хв.)

         Уявіть, будь ласка, що протягом наступних 10-15 років ваше життя

 здійснюватиметься у повній відповідності з найкращими побажаннями і очікуваннями. Тепер уявіть самого себе через 10 років. А зараз подумки дай­те відповідь на запитання:

·        скільки вам років?

·        як ви виглядаєте зовні?

·        де і ким ви працюєте?

·        що ви являєте собою як професіонал?

·        Що конкретно ви вмієте, можете ро­бити; яку роль ви відіграєте в тій організації, де працюєте?

·        яким є Ваше матеріальне становище?

·        якими тепер є Ваші плани на майбутнє?

Давайте спробуємо спланувати своє подальше життя, передбачити, які будуть наслідки і що ми змогли б змінити, розвинути в собі для здійснення наших мрій. На листку А4 формату намалюйте 3 дерева (додаток 1).

Пропишіть, будь ласка, у кроні дерев свої досягнення через 1 рік, 2 ро­ки, 5, а в коренях - які якості потрібно розвивати в собі, щоб ці мрії здійс­нилися.

 

Презентація дерев за бажанням учасників.

Обговорення

-   Що важливим було для вас?

 Які почуття викликала вправа?

5.      Підсумок заняття.
Продовжити речення:

Для мене було важливим....

Я зрозумів, що ...

 

 

 

Категорія: Сценарії | Додав: margo (27.08.2012)
Переглядів: 878 | Рейтинг: 0.0/0
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2019
Конструктор сайтів - uCoz